UACCM Honors Top Students


woman and man on stage, holding a certificate
Drafting instructor Kristen Karetov and student Timothy "Will" Church

The year's most outstanding students at the University of Arkansas Community College at Morrilton were honored at a Student Recognition Awards Ceremony, an annual gathering of faculty, staff, and families joining students to celebrate their accomplishments.

Every department nominates students to receive awards based on academic excellence in their field of study. Awards are also given from the UACCM Student Activities and the Phi Theta Kappa International Honor Society to outstanding students for their engagement at the college community and organization. A student ambassador is also selected as Ambassador of the Year.

During the ceremony, a representative from each department presents the award to the student, while comments about their achievements written by faculty and staff are read aloud. Darren Jones, vice chancellor of student services, pressed the importance of the annual ceremony for the college and student life. 

“The student recognition ceremony provides an opportunity to celebrate our best and brightest students," Jones said. "The students receiving an award have done great things at UACCM in and out of the classroom and are deserving of the recognition and the outstanding comments from our great faculty and staff.”

Those recognized are as follows by the department with their hometown:

Department of Air Conditioning, Heating, and Refrigeration Technology

Randal L. Edwards, Center Ridge

Warren G. Schleiff, Conway


Department of Automotive Service Technology

Clay Brewer, Pangburn


Department of Business

Gabriela Carbajal, Russellville

Shane Hillis, Russellville

Andrea Mathes, Plumerville 


Department of Business Transfer

Madeline Brodsky, Conway


Department of Computer Information Systems Technology 

Tammy Spires-Wescott, Springfield


Department of Drafting

Timothy “Will” Church, Conway


Department of Early Childhood Development

Wipapattara Chantha, Conway


Department of Education

Kirstan Jordan, Conway

Hayden Pearce, Conway


Department of English

Jade Landrum, Russellville


Department of History and Social Science

Jeanette Echavarria-Herrera, Conway

Maizey Harper, Shirley

David Wiggins, Conway


Department of Industrial Mechanics and Maintenance Technology

Richard ‘Dub’ Junyor, Greenbrier

Jacob Keck, Cabot


Department of Mathematics

Bradley Cormell, Conway

Ky Sartin, Greenbrier

Robert C. Teal, Conway


Department of Nursing

Heidi Doucette, Dardanelle

Ashley Newton, Greenbrier


Department of Nutrition

Mary Laura Reece, Vilonia


Department of Science

Anna Marroquin, Dardanelle

Peter Woodson, Conway

Lia York, Conway


Department of Speech

Sarah Fulmer, Conway

Michael Gant, Conway


Department of Surveying

Kirsten S. Wood, Morrilton


Department of Welding Technology

Joseph Brasko, Hattieville


Phi Theta Kappa

Kristen Gipson, Atkins

David Wiggins, Conway


Student Activities Board

Baptist Collegiate Ministry


Student Ambassador

Benjamin Cathcart, Mayflower


Comments

Popular posts from this blog

UACCM Announces Spring Commencement Plans

UACCM Alum Dedicates Career to Health Care Policy

A Note from the Chancellor: CARES Act Payments to Students