UACCM Announces Spring Graduates

UACCM will hold its spring commencement exercises on Thursday, May 13 at 7:00 p.m. in the H.B. White Auditorium on the campus of Morrilton High School. Representative Johnny Hoyt will serve as keynote speaker during the ceremony. Family and friends of graduates are invited to attend. There are 263 candidates for graduation. Congrats, grads!  
Students graduating from UACCM include (with hometown, award and major listed):

Cleburne County Residents: Melissa Davis of Quitman, Certificate of Proficiency in Nursing Assisting; Leslie Hammett of Higden, Technical Certificate in Practical Nursing;

Conway County Residents: Jared Andres of Solgohachia, Certificate of Proficiency in Welding; Virginia Andres of Solgohachia, Certificate of Proficiency in Emergency Medical Technology; Courtney Andrews of Morrilton, Associate of Applied Science in Business Office Technology and Technical Certificate in Business; Bethany Baca of Springfield, Certificate of Proficiency in Nursing Assisting; Lucas Beck of Hattieville, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Surveying; Michael Bittle of Morrilton, Technical Certificate in Welding and Certificate of Proficiency in Pipe Welding; Sarah Bostian of Springfield, Associate of Arts in General Education; Tyler Boyd of Morrilton, Associate of Applied Science in Automotive Service Technology and Technical Certificate in Automotive Technology; Mechele Brockman of Morrilton, Technical Certificate and Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Nicholas Burgener of Solgohachia, Associate of Arts in General Education; Sandra Campbell of Morrilton, Associate of Arts in General Education; Tanya Chadwick of Hattieville, Associate of General Studies and Technical Certificate in Practical Nursing; Kaitlyn Cook of Hattieville, Certificate of Proficiency in Emergency Medical Technology; Melissa Criswell of Morrilton, Certificate of Proficiency in Early Childhood Development; Deborah Donald of Morrilton, Associate of Arts in General Education; Donald Dunkin of Morrilton, Certificate of Proficiency in Welding; Teresa Dunlap of Springfield, Associate of Arts in General Education; Deborah Everette of Morrilton, Associate of Arts in General Education and Certificate of General Studies; Jessica Finley of Hattieville, Associate of General Studies; Kathleen Gangluff of Hattieville, Associate of Applied Science in Early Childhood Development; Christy Garrett of Plumerville, Associate of Arts in General Education; Stanley Goatcher of Plumerville, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Drafting; Alexandria Harrison of Morrilton, Associate of Applied Science in Computer Information Systems Technology; Hazel Henderson of Plumerville, Associate of General Studies; Alexander Hill of Morrilton, Associate of Arts in General Education; Cory Hughes of Morrilton, Associate of Applied Science, Technical Certificate , and Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Stuart Hunt, Jr. of Morrilton, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Petroleum Technology; Michael Johnson of Morrilton, Associate of Arts in General Education; Damian Kaufman of Morrilton, Associate of Applied Science in Graphic Design; Melissa Kinslow of Plumerville, Associate of Applied Science in Business Office Technology and Technical Certificate in Business; Andrew Liley of Morrilton, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Surveying; Amanda Lunsford of Morrilton, Technical Certificate in Early Childhood Development; Hollie McCoy of Morrilton, Associate of General Studies and Technical Certificate in Practical Nursing; Tracy McCoy of Morrilton, Associate of Arts in General Education; Jonathan Mosier of Morrilton, Technical Certificate in Automotive Collision Repair Technology; Kimberly Peacock of Morrilton, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Drafting; Derik Peralta of Morrilton, Associate of Arts in General Education; Sandra Potts of Morrilton, Associate of Applied Science in Petroleum Technology; Perry Rawls of Morrilton, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Automotive Collision Repair Technology; Danielle Reel of Morrilton, Certificate of Proficiency in Dietary Management; Dena Smith of Center Ridge, Associate of Arts in General Education; Diane Smith of Morrilton, Associate of Applied Science in Petroleum Technology; Amber Sutton of Morrilton, Associate of Arts in General Education; Ashley Taylor of Morrilton, Associate of Applied Science in Petroleum Technology; Tramayne Webster of Menifee, Associate of Applied Science in Business Office Technology and Technical Certificate in Business; Amanda Welch of Hattieville, Associate of Applied Science in Business Office Technology and Technical Certificate in Business; and Earnest Yancey of Springfield, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Petroleum Technology

Faulkner County Residents: Renee Abernathy of Conway, Technical Certificate in Welding; Dylan Adams of Conway, Technical Certificate in Welding and Certificate of Proficiency in Pipe Welding; Bethany Ahne of Conway, Associate of Arts in General Education; Constance Alcon of Conway, Associate of Science in Liberal Arts; Crystal Baker of Conway, Associate of Applied Science in Petroleum Technology; Justin Ballheimer of Conway, Technical Certificate in Petroleum Technology; Lindsey Barger of Conway, Associate of Arts in General Education; David Barrow of Conway, Associate of Applied Science, Technical Certificate and Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Kayla Benn of Conway, Associate of Arts in General Education; James Bloodworth of Conway, Associate of Arts in General Education; Christina Bone of Greenbrier, Associate of Arts in General Education; Eric Brannon of Conway, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Computer Information Systems Technology, Certificate s of Proficiency in Computer Maintenance and Networking Technology; Edward Brigger of Conway, Associate of Arts in General Education; Matthew Brown of Conway, Technical Certificate and Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Jaki Bryan of Conway, Associate of General Studies; Tangela Cain of Twin Groves, Certificate of Proficiency in Early Childhood Development; John Chalk of Conway, Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Chris Chastain of Conway, Technical Certificate and Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Sarah Cleveland of Conway, Associate of Applied Science in Graphic Design; Sarah Conine of Conway, Associate of Arts in General Education; Holly Cooper of Conway, Associate of Arts in General Education; Tommy Cothren of Mayflower, Technical Certificate in Petroleum Technology; Ashton Dougherty of Conway, Associate of Applied Science in Automotive Collision Repair Technology; Kayla Douglas of Conway, Associate of Arts in General Education; Britaney Drinkwine of Conway, Technical Certificate in Welding and Certificate of Proficiency in Pipe Welding; Michael Elliott of Vilonia, Associate of Applied Science in Automotive Service Technology; Devon Duke of Conway, Associate of Arts in General Education; Lanell Evans of Conway, Associate of Applied Science in Retail Marketing; Caleb Fielder of Conway, Associate of Arts in General Education; Amber Fitzwater of Conway, Technical Certificate in Practical Nursing; Emily R. Franklin of Conway, Technical Certificate in Practical Nursing; Samantha Fullaway of Vilonia, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Drafting; Sara Gates of Greenbrier, Associate of Arts in General Education; William Gatlin of Conway, Associate of Applied Science, Technical Certificate and Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Nicholas Golleher of Conway, Associate of Applied Science in Petroleum Technology; William Green, Jr. of Conway, Associate of Applied Science in Automotive Service Technology; Kristyn Gregg of Conway, Associate of Arts in General Education; Lauren Guerrero of Conway, Certificate of Proficiency in Dietary Management; Earl Hall of Conway, Technical Certificate in law Enforcement Administration and Certificate of Proficiency in Crime Scene Investigation; Scott Harrell of Vilonia, Technical Certificate in Petroleum Technology; Janet Harris of Conway, Certificate of Proficiency in Dietary Management; Charles Hickey, III, Technical Certificate in Automotive Technology; Clayton Hogan of Conway, Associate of Arts in General Education; Rachel Hogue of Conway, Associate of Science in Liberal Arts and Certificate of Proficiency in Emergency Medical Technology; Dustin House of Conway, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Drafting; Shay Humphrey of Conway, Technical Certificate in Practical Nursing; Jewell Jackson, Jr. of Menifee, Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Jana Johnson of Greenbrier, Associate of Arts in Education; Michael Johnson of Conway, Associate of Applied Science, Technical Certificate , and Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Robbin Johnson of Conway, Associate of General Studies; Blake Jones of Greenbrier, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Surveying; Wendy Jones of Conway Associate of General Studies and Technical Certificate in Practical Nursing; Lamar King of Conway, Technical Certificate in Petroleum Technology, Darcey Kirkpatrick of Greenbrier, Certificate of Proficiency in Dietary Management; Tara Lebsack of Greenbrier, Associate of Arts in General Education; Kelly Lovell of Greenbrier, Technical Certificate in Practical Nursing; Kassi Lowry of Conway, Associate of Arts in General Education; Steven Lupkey of Conway, Associate of Arts in General Education; Jarrod Majors of Conway, Technical Certificate and Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Victoria Martin of Conway, Associate of Arts in General Education; Cynthia Martinez of Conway, Associate of Arts in General Education; Teddy Maxwell, Jr. of Vilonia, Associate of Applied Science in Automotive Service Technology; Roger Maynard of Conway, Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Aubrey McIntyre of Conway, Associate of Applied Science in Automotive Service Technology; Atraio McJoy of Conway, Certificate of Proficiency in Welding; Kyle McKinney of Greenbrier, Associate of Science in Liberal Arts; Kimberly McPherson of Conway, Associate of Arts in General Education; Lora Merriman of Conway, Associate of Arts in General Education; Rustin Miller of Conway, Associate of Applied Science in Petroleum Technology; Robert Nealey of Vilonia, Associate of Applied Science in Automotive Service Technology and Technical Certificate in Automotive Technology; Gregory Newkirk of Conway, Technical Certificate and Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Austin Padgett of Conway, Associate of Science in Liberal Arts; Carmon Parks of Conway, Certificate of Proficiency in Dietary Management; Michelle Passmore of Greenbrier; Technical Certificate in Business; Luke Pizzolatto of Conway, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Surveying; Katie Poole of Greenbrier, Associate of Science in Liberal Arts; James Pruett of Conway, Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Daniel Rasmussen of Conway, Associate of Applied Science in Petroleum Technology; Tiffany Reynolds of Greenbrier, Certificate of Proficiency in Emergency Medical Technology; Jordan Riley of Vilonia, Associate of Arts in General Education; Tyler Rivers of Conway, Associate of Science in Liberal Arts; Kyle Sheppard of Conway, Certificate s of Proficiency in Welding and Pipe Welding; Kyle Smith of Vilonia, Associate of Applied Science in Petroleum Technology; Melissa Smith of Greenbrier, Associate of Arts in Business; Tracy Smith of Mayflower, Technical Certificate in Practical Nursing; Chealsey Staley of Conway, Associate of Arts in General Education; Jacqueline Stevens of Greenbrier, Associate of Arts in General Education; Tracy Sudduth of Conway, Associate of Applied Science, Technical Certificate and Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Rae-Ann Talentinow of Conway, Technical Certificate in Practical Nursing; Kent Taylor of Conway, Associate of Applied Science, Technical Certificate and Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Kianna Taylor of Conway, Certificate of Proficiency in Early Childhood Development; Robyn Taylor of Conway, Associate of Science in Liberal Arts; Joshua Terry of Conway, Associate of Science in Liberal Arts; Lynda Tindall of Conway, Technical Certificate in Practical Nursing; Mark Traffanstedt of Conway, Associate of Arts in General Education; Elise Ward of Conway, Associate of Arts in General Education; David Welch of Conway, Technical Certificate in Automotive Collision Repair Technology; Anthony West of Conway, Associate of Applied Science in Automotive Service Technology and Technical Certificate in Automotive Technology; Mark West of Vilonia, Technical Certificate in Automotive Collision Repair Technology; and Jessica Williams of Mayflower, Associate of Arts in General Education

Franklin County Resident: William Heffington of Ozark, Associate of Applied Science, Technical Certificate and Certificate of Proficiency in Petroleum Technology

Garland County Resident: Matthew Wood of Jessieville, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Surveying

Independence County Resident: Tiffany Sutton of Batesville, Associate of Applied Science in Automotive Collision Repair Technology

Logan County Resident: Andrew Townsend of Paris, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Petroleum Technology

Perry County Residents: Misty Burgess of Perryville, Certificate of Proficiency in Networking Technology; Connie Cates of Adona, Associate of Arts General Education; Eugene Flucht of Houston, Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Matthew Hudspeth of Houston, Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Christopher Johnson of Perryville, Certificate of General Studies; Brett Jordan of Houston, Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Melissa Knight of Perryville, Certificate of Proficiency in Emergency Medical Technology; Kristen Leger of Bigelow, Associate of Arts in Business; Anthony Mayfield of Perryville, Certificate of Proficiency in Welding; Brad Parks of Perryville, Associate of Arts in General Education; Chamellane Sanders of Springfield, Certificate of Proficiency in Early Childhood Development; Alison Scoggins of Perry, Associate of General Studies; Vicki Shadell of Perryville, Associate of Arts in General Education; Tammie Shipp of Cleveland, Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Kala Small of Casa, Associate of Arts in Education; Sirenity Smith of Houston, Associate of Arts in General Education; Anthony Tindell of Perryville, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Surveying; Nancy Wilson of Oppelo, Associate of Applied Science, Technical Certificate , and Certificate of Proficiency in Early Childhood Development; and Carol Zimmerman of Perry, Technical Certificate in Practical Nursing

Pope County Residents: Victor Allison of Russellville, Technical Certificate and Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Alyssa Alvey of Atkins, Associate of Arts in General Education; Talon Anderson of Hector, Associate of Applied Science in Petroleum Technology and Certificate of Proficiency in Computer Maintenance; Nancy Blevins of Russellville, Certificate of Proficiency in Dietary Management; Cassidy Brown of Atkins, Certificate of Proficiency in Dietary Management; Lance Byrum of Russellville, Technical Certificate in Computer Information Systems Technology and Certificate s of Proficiency in Computer Maintenance and Networking Technology; Denise Chaknine of Russellville, Certificate of Proficiency in Early Childhood Development; Kacie Clement of Atkins, Associate of Arts in General Education; Jonathan Crabtree of Atkins, Technical Certificate in Air Conditioning, Heating and Refrigeration Technology; Nathan Cynova of Pottsville, Technical Certificate and Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Jeremy Dodd of Russellville, Associate of Applied Science in Automotive Service Technology; Amanda Ford of Russellville, Certificate of Proficiency in Early Childhood Development; Austin Ford of Atkins, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Petroleum Technology; Robin Fredrick of Atkins, Technical Certificate in Welding and Certificate of Proficiency in Pipe Welding; Ricky Gentry of Russellville, Certificate of Proficiency in Welding; Palmer Goyne, Jr. of Dover, Associate of Applied Science, Technical Certificate and Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Terry Gray of Russellville, Technical Certificate and Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Crystal Griffin of Atkins, Associate of Arts in General Education; Gregory Hall of Russellville, Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Glen Henke of Atkins, Associate of Applied Science, Technical Certificate and Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Hannah Hentschel of Dover, Associate of Arts in General Education; Jose Hernandez of Russellville, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Automotive Collision Repair Technology; Tim Hughes of Russellville, Technical Certificate in Welding and Certificate of Proficiency in Pipe Welding; Andrea Hull of Dover, Associate of Arts in Business; Cameron Johnson of Russellville, Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Derrick Linzy of Russellville, Technical Certificate in Air Conditioning, Heating and Refrigeration Technology; Maegan Loveland of Hector, Associate of Applied Science, Technical Certificate and Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Charlee Martin of Atkins, Technical Certificate in Business; Fred Martin, Jr. of Russellville, Associate of Applied Science in Petroleum Technology; Ashley McNair of Russellville, Technical Certificate in Practical Nursing; Sharon Metzer of Russellville, Associate of Arts in General Education; Adrienne Moore of Russellville, Associate of Applied Science in Retail Marketing; Ryan Motley of Atkins, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Air Conditioning, Heating and Refrigeration Technology; Anthony Munoz of Russellville, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Air Conditioning, Heating and Refrigeration Technology; Anna Pruitt of Pottsville, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Early Childhood Development; Amanda Renard of Russellville, Associate of Applied Science in Business Office Technology; Herman Shelton of Dover, Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Tess Shipley of Russellville, Associate of General Studies and Technical Certificate in Practical Nursing; Wendy Small of Russellville, Technical Certificate in Practical Nursing; Stacey Soukup of Russellville, Technical Certificate in Business; Krista Stockton of London, Associate of Applied Science in Early Childhood Development; Clayton Titsworth of Pottsville, Associate of Applied Science in Automotive Collision Repair Technology; and Andrew Wright of Pottsville, Certificate of Proficiency in Welding

Pulaski County Residents: Blake Bufford of North Little Rock, Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Sarah Hines of Maumelle, Associate of General Studies and Technical Certificate in Practical Nursing; Steven Hoyt of Little Rock, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Surveying; Allison Jarvis of North Little Rock, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Nursing; James Long of Maumelle, Certificate of Proficiency in Welding; Samuel Meredith of Sherwood, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Surveying; Robert Priddy of Roland, Technical Certificate in Petroleum Technology; and Patty Xiong of Hensley, Associate of Applied Science in Graphic Design;

Saline County Residents: Amanda Burns of Paron, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Surveying and Ronald Redman of Benton, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Surveying

Searcy County Resident: Jonathan Jaeger of Leslie, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Petroleum Technology

Stone County Resident: Westin McKnight of Mountain View, Technical Certificate in Nursing Technology

Van Buren County Residents: Laura Breedlove of Clinton, Associate of Applied Science in Business Office Technology; Holli Daugherty of Clinton, Associate of Arts in Business; Brianna Ealy of Damascus, Certificate of Proficiency in Nursing Assisting; Rikki Fryar of Bee Branch, Associate of Applied Science in Business Office Technology and Technical Certificate in Business; Morgan Harrison of Clinton, Associate of Arts in General Education; Josh Hart of Clinton, Certificate of Proficiency in Welding; Leslie Hibbs of Clinton, Technical Certificate in Practical Nursing; Justin Huggins of Clinton, Associate of Applied Science in Petroleum Technology; Crystal Knight of Clinton, Associate of Arts in General Education; Gabrielle Manion of Clinton, Certificate of Proficiency in Nursing Assisting; Tanya Langston of Damascus, Technical Certificate in Business; Lucinda Martin of Damascus, Associate of Applied Science in Accounting; Corey McDonald of Clinton, Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Cameron Murray of Shirley, Technical Certificate and Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Andrew Poppe of Clinton, Associate of Arts in General Education; Amy Rutherford of Bee Branch, Technical Certificate in Practical Nursing; Lorraine Sheets of Clinton, Associate of Arts in Education; Judy Vint of Greers Ferry, Associate of Applied Science in Petroleum Technology; Ava Waggoner of Damascus, Technical Certificate and Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; and Larry Walley of Bee Branch, Certificate of Proficiency in Petroleum Technology

White County Resident: Kendall Chasteen of Judsonia, Associate of Applied Science in Petroleum Technology

Yell County Residents: Kayla Bumgarner of Danville, Associate of Applied Science in Graphic Design; Zac Caldwell of Havana, Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Pamela Carter of Ola, Associate of Arts in General Education; Mikelynn Childers of Dardanelle, Certificate of Proficiency in Practical Nursing; Schanta Davis of Danville, Associate of Arts in General Education; Brandon Green of Ola, Certificate of Proficiency in Emergency Medical Technology; Rosa Guerra of Dardanelle, Associate of Applied Science in Accounting; Deborah Hill of Danville, Associate of Arts in General Education; Khamphou Keosouvanh of Belleville, Associate of Applied Science in Accounting; Nona Lathem of Ola, Associate of General Studies; David Sanchez, Jr. of Dardanelle, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Petroleum Technology; Matthew Sanchez of Dardanelle, Technical Certificate in Welding and Certificate of Proficiency in Pipe Welding; and Elizabeth Tinsley of Dardanelle, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Drafting

Comments

Popular posts from this blog

UACCM Announces 2021 Spring and Summer Chancellor's and Vice Chancellor's List

UACCM Student Claims Silver in National Architectural Drafting Competition

UACCM Sees Growing Enrollment, Bucking National Trends