UACCM Announces Upcoming Graduates

UACCM will hold its December commencement exercises on Thursday, December 17, 2009 at 7:00 pm in the H.B. White Auditorium on the Morrilton High School campus. Former UACCM student and graduate Renee Gabbard will serve as the keynote speaker during commencement. Family and friends of graduates are invited to attend. There are 265 candidates for graduation. Congratualtions to all graduates!

Candidates for graduation from UACCM include (with hometown, award and major listed):

Cleburne County Residents: Dustin Davis of Heber Springs, Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Austin L. Dotson of Greers Ferry, Associate of Applied Science, Technical Certificate, and Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Christopher K. Human of Greers Ferry, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Petroleum Technology; Melissa G. Wilson of Quitman, Associate of Applied Science in Petroleum Technology

Conway County Residents: Amanda C. Allred of Morrilton, Associate of Arts in General Education; Eric S. Benson of Springfield, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Surveying; Christopher L. Bishop of Plumerville, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Petroleum Technology; Micheal D. Bittle of Morrilton, Certificate of Proficiency in Welding; Mechele Brockman of Morrilton, Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Kimberly Caldwell of Morrilton, Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Jon A. Chadek of Morrilton, Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Nicole E. Chenault of Plumerville, Associate of Arts in Early Childhood Education; Jennifer N. Clifton of Springfield, Associate of General Studies; Jalisa J. Criswell of Morrilton, Associate of Arts in General Education; Amberly K. Erwin of Morrilton, Associate of General Studies; Timothy D. Evans of Morrilton, Associate of Science in Liberal Arts; Jacqueline R. Fisher of Morrilton, Technical Certificate in Petroleum Technology; Phyllis A. Fletcher of Morrilton, Certificate of Proficiency in Dietary Management; Kellie Flowers of Center Ridge, Certificate of Proficiency in Emergency Medical Technician; Portia B. Flowers of Center Ridge; Associate of Arts in Business; Hollie Fryer of Morrilton, Associate of Arts in General Education; Kathleen Gangluff of Hattieville, Technical Certificate in Early Childhood Development; Elizabeth R. Gifford of Springfield, Associate of Arts in General Education; Bridget Nicole Gray of Plumerville, Associate of Arts in General Education; Natasha Gullett of Hattieville, Associate of General Studies; Taylor W. Halbrook of Morrilton, Technical Certificate in Petroleum Technology; Lee Hayes of Plumerville, Certificate of Proficiency in petroleum Technology; Karle E. Hensley of Springfield, Associate of Applied Science in Registered Nursing; Donald P. Higgins, Jr. of Morrilton, Associate of Applied Science and Technical Certificate on Surveying; Victoria V. Jackson of Springfield, Associate of Applied Science in Registered Nursing; Sheri L. Jones of Morrilton, Technical Certificate in Petroleum Technology; Sarah K. Killins of Jerusalem, Associate of Science in Liberal Arts; Melissa Kinslow of Plumerville, Technical Certificate in Business; Kimberly Mahan of Center Ridge, Associate of Applied Science in Business Office Technology; Jack E. L. Martin of Oppelo, Certificate of Proficiency in Welding; Jessica McClelland of Jerusalem, Associate of Applied Science in Accounting; Bradley T. Miller of Springfield, Associate of Applied Science, Technical Certificate, and Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Les Miller of Morrilton, Technical Certificate in Petroleum Technology; Keaunna M. Moore of Morrilton, Associate of Arts in General Education; Erin K. Morris of Hattieville, Technical Certificate in Practical Nursing; Suzanne C. Morris of Hattieville, Associate of Applied Science in Retail Marketing; Jessica A. Morton of Center Ridge, Associate of General Studies, Certificate of General Studies, and Certificate of Proficiency in Practical Nursing; Jacqueline Murray of Morrilton, Certificate of Proficiency in Early Childhood Development; Ricky L. Neal of Morrilton, Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Kimberly D. Peacock of Morrilton, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Drafting; Sandra L. Potts of Morrilton, Technical Certificate in Petroleum Technology; Brittany Roberson of Morrilton, Associate of Arts in General Education; Michael Roberts of Morrilton, Technical Certificate and Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Ashley Robin of Morrilton, Certificate of Proficiency in Nursing Assisting; Jeremy Ruff of Morrilton, Associate of Applied Science in Automotive Service Technology; Daniel Sawyer of Morrilton, Technical Certificate in Petroleum Technology; Daniel Sawyer of Morrilton, Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Diane L. Smith of Morrilton, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Petroleum Technology; Heather D. Spires of Hattieville, Technical Certificate in Practical Nursing; Kristy M. Surratt of Morrilton, Certificate of Proficiency in petroleum Technology; Ashley D. Taylor of Morrilton, Technical Certificate in Petroleum Technology; James D. Taylor of Jerusalem, Associate of Applied Science in Graphic Design; Suzette C. Taylor of Springfield, Associate of Arts in General Education; Jacquelyn A. Thomas of Morrilton, Associate of Applied Science in Registered Nursing; Tennie Thompson of Hattieville, Certificate of Proficiency in Nursing Assisting; Jeremy H. Tindall of Morrilton, Technical Certificate in Petroleum Technology; Tony Wiley of Morrilton, Associate of Applied Science in Petroleum Technology; Lindsay J. Wofford of Morrilton, Associate of Arts in General Education; William T. Zachary of Solgohachia, Certificate of Proficiency in Welding

Drew County Resident: Jarrod Majors of Monticello, Certificate of Proficiency on Petroleum Technology

Faulkner County Residents: Renee L. Abernathy of Conway, Certificate of Proficiency in Pipe Welding; Dylan S. Adams of Conway, Certificate of Proficiency in Welding; Kimberly M. Adams of Mayflower, Certificate of Proficiency in Dietary Management; Stephen J. Anderson of Conway, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Surveying; Chance J. Armstrong of Conway, Associate of Applied Science in Automotive Service Technology and Technical Certificate in Automotive Technology; Kristopher B. Asbury of Conway, Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Kaylee A. Bailey of Conway, Associate of Arts in Business; Crystal A. Baker of Conway, Technical Certificate and Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Justin Ballheimer of Conway, Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Frank L. Bates of Conway, Associate of Applied Science in Petroleum Technology; Adam Betts of Greenbrier, Associate of Arts in Business; Aaron T. Black of Conway, Associate of Applied Science in Petroleum Technology; Darris L. Bowling of Conway, Associate of Applied Science in Petroleum Technology; Michael J. Bridges of Conway, Associate of Arts in General Education; Heather Nichole Broom of Greenbrier, Associate of Applied Science in Registered Nursing; Deborah K. Cameron of Conway, Technical Certificate in Practical Nursing; Mallory M. Case of Conway, Associate of Applied Science in Graphic Design and Associate of Applied Science and Technical Certificate in Drafting; Angela J. Chastain of Conway, Associate of Arts in General Education; Kimberly D. Collier of Greenbrier, Associate of Arts in General Education; Brandy R. Cook-Dyer of Conway, Associate of Science in Liberal Arts; Kasey O. Cooper of Mayflower, Associate of Arts in General Education; Tommy J. Cothren of Mayflower, Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Clinton L. Crye of Conway, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Surveying; Kevin Doolin of Conway, Associate of Applied Science, Technical Certificate, and Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Britaney Drinkwine of Conway, Certificate of Proficiency in Pipe Welding; Kaylea D. Dworshak of Mayflower, Associate of Arts in General Education; Searcy M. Elrod of Greenbrier, Associate of Applied Science in Petroleum Technology; Rose A. Elsinger of Vilonia, Associate of Applied Science in Registered Nursing; Bradley D. English of Conway, Associate of Applied Science in Petroleum Technology; Michael D. Gilbow of Greenbrier, Associate of Arts in Business; Nicholas Golleher of Conway, Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Alisha N. Gray of Conway, Associate of Arts in Early Childhood Education; Amber R. Griffin of Conway, Associate of Arts in Early Childhood Education; Kathleen J. Hall of Conway, Associate of Applied Science in Registered Nursing; Sherry A. Hice-Harmon, Associate of Applied Science in Petroleum Technology; Scott L. Heath of Vilonia, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Petroleum Technology; Jared C. Hogan of Conway, Associate of Science in Liberal Arts; Jessica L. Hoover of Greenbrier, Associate of General Studies; Rachel M. Horton of Conway, Associate of Applied Science in Accounting; Joseph L. Huckabay of Conway, Associate of Applied Science in Petroleum Technology; Jessica A. Crisco-Hughes, Associate of General Studies and Technical Certificate in Practical Nursing; Carrol A. Jacob of Mayflower, Associate of Arts in General Education; Michael S. Johnson of Conway, Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Rachel Jones of Conway, Technical Certificate in Practical Nursing; Elizabeth D. Kelley of Conway, Associate of Science in Liberal Arts and Associate of Arts in General Education; Samuel J. Kelley of Greenbrier, Associate of Arts in General Education; Michael S. Kemp of Conway, Certificate of Proficiency in Emergency Medical Technician; Marlene L. Kessler of Conway, Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Mary P. Krisell of Greenbrier, Associate of Arts in General Education; Brianna K. Lambe of Conway, Associate of Arts in General Education; Michael S. Lindsey of Conway, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Surveying; Dylan Long of Greenbrier, Technical Certificate and Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Byron M. Mabry of Conway, Associate of Arts in General Education; John R. Martinez, Jr. of Conway, Associate of Arts in General Education; Kimberly L. McPherson of Conway, Associate of Arts in General Education; Rustin C. Miller of Conway, Technical Certificate and Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Cory M. Moix of Conway, Associate of Arts in General Education; Daniel J. Moix of Conway, Associate of Arts in General Education; Wesley Montgomery of Conway, Associate of Arts in Art; Candace Morgan of Conway, Associate of Arts in General Education; Robert A. Mouser of Conway, Associate of Arts in Business; Allison Muller of Conway, Associate of Arts in General Education; Sydney M. Murphy of Menifee, Associate of Arts in General Education; Kaitlyn B. Neal of Mayflower, Associate of Arts in General Education; Kristina D. Ong of Conway, Technical Certificate in Practical Nursing; Jenna Pruitt of Conway, Technical Certificate in Practical Nursing; Brandon L. Reeves of Conway, Associate of Applied Science in Graphic Design; Jordan A. Riley of Vilonia, Associate of Arts in Business; Pennie A. Robertson of Conway, Certificate of Proficiency in Dietary Management; Marisa Robinson of Greenbrier, Technical Certificate in Practical Nursing; Myka M. Shadle of Conway, Associate of Arts in Early Childhood Education; Rebecca L. Shearer of Conway, Associate of Arts in Early Childhood Education; Adam Z. Simkins of Conway, Associate of Applied Science in Automotive Collision Repair Technology; Katherine Simmons of Conway, Associate of Applied Science in Registered Nursing; Lance Albert Simpson of Conway, Associate of Arts in General Education; Kyle R. Smith of Vilonia, Technical Certificate and Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Melissa A. Smith of Greenbrier, Associate of Arts in Business; Rachael Smith of Conway, Technical Certificate in Practical Nursing; Susan H. Smith of Conway, Certificate of Proficiency in Dietary Management; Tate R. Smith of Conway, Associate of Applied Science, Technical Certificate, and Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Christopher S. Spencer of Conway, Associate of Applied Science in Petroleum Technology; Christopher L. Stillman of Conway, Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Brandon Stocks of Vilonia, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Surveying; Mary R. Strack of Conway, Associate of Arts in Business; Tiffany M. Sutton of Conway, Technical Certificate in Automotive Collision Repair Technology; Mark R. Traffanstedt of Conway, Associate of Arts in General Education; Lindsay N. Turnage of Conway, Associate of Applied Science in Registered Nursing; Kim D. Vinacco of Greenbrier, Associate of Science in Liberal Arts; Michael S. Walker of Conway, Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Angela R. Washington of Conway, Associate of Arts in Early Childhood Education; Nigel D. Watkins of Conway, Associate of Arts in General Education; Krystalyn G. Williams of Conway, Associate of Arts in General Education and Associate of Science in Liberal Arts; Justin Wisniewski of Mayflower, Associate of Applied Science in Automotive Collision Repair Technology; Derek C. Wofford of Conway, Associate of Arts in General Education; Randi D. Worm of Conway, Associate of Science in Liberal Arts; Kiki J. Wright of Conway, Certificate of Proficiency in Dietary Management

Jefferson County Resident: Zachary D. Smith of Pine Bluff, Certificate of Proficiency in Petroleum Technology

Johnson County Residents: Edwin M. Castillo of Clarksville, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Automotive Collision Repair Technology; Edgar V. Garcia of Clarksville, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Automotive Collision Repair Technology; Paul T. Hampton of Clarksville, Associate of Applied Science in Petroleum Technology; Rolana P. Havener of Lamar, Associate of Applied Science in Petroleum Technology; Jose S. Jimenez of Clarksville, Associate of Applied Science in Automotive Collision Repair Technology; Mariano Pena of Clarksville, Associate of Applied Science in Petroleum Technology

Logan County Residents: Lisa D. Burrow of Paris, Associate of Applied Science in Registered Nursing; Andrew C. Townsend of Paris, Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Anthony C. Wooten of Delaware, Technical Certificate in Welding and Certificate of Proficiency in Pipe Welding

Lonoke County Residents: Timothy E. Frazier of Cabot, Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Christopher T. Harvey of Cabot, Certificate of Proficiency in Petroleum Technology

Perry County Residents: Dawna K. Byrd of Bigelow, Associate of Applied Science in Registered Nursing; Christina M. Fennell of Adona, Technical Certificate in Practical Nursing; Jason D. Hatfield of Perryville, Associate of Applied Science in Graphic Design; Alicia D. Hill of Houston, Associate of Applied Science in Business Office Technology and Technical Certificate in Business; John D. Laubhan of Perry, Technical Certificate in Petroleum Technology; Jessica D. McGehee of Casa Certificate of Proficiency in Nursing Assisting; Jennifer L. McGinty of Bigelow, Associate of Applied Science in Registered Nursing; Leah A. Pierson of Houston, Associate of Arts in General Education; Gary R. Pulliam of Cleveland, Technical Certificate in Air Conditioning, Heating, and Refrigeration Technology; Christina M. Tracy of Perryville, Associate of Applied Science in Registered Nursing; Stacy R. Tucker of Perryville, Associate of General Studies; Joy L. Warner of Cleveland, Certificate of Proficiency in Emergency Medical Technician; Trisha Wewer of Perryville, Certificate of Proficiency in Emergency Medical Technician

Pope County Residents: Talon M. Anderson of Hector, Technical Certificate and Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Cordelia N. Andrews of Perryville, Associate of Arts in Early Childhood Education; Sherry Boren of Russellville, Associate of Applied Science in Registered Nursing; Lana Cornwell of Russellville, Associate of General Studies and Technical Certificate in Practical Nursing; Corene M. Dovers of Atkins, Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Jennifer L. Enos of Dover, Associate of General Studies; Robin E. Fredrick of Atkins, Certificate of Proficiency in Welding; Guy A. Freeling of Russellville, Associate of Applied Science in Petroleum Technology; Sharie A. Grimes of Russellville, Associate of Applied Science in Accounting; Joshua A. Holbrook of Pottsville, Technical Certificate in Practical Nursing; Tim Hughes of Russellville, Certificate of Proficiency in Welding; Rhea Jackson of Atkins, Technical Certificate in Practical Nursing; Barbara J. Jenkins; Certificate of Proficiency in Dietary Management; Bradley J. Lautsch of Dover, Certificate of Proficiency on Petroleum Technology; Tonya A. M. Mackie of Dover, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Surveying; Fred D. Martin of Russellville, Technical Certificate in Petroleum Technology; Andrew McCollum of Russellville, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Surveying; Megan M. Millsaps of Atkins, Certificate of Proficiency in Emergency Medical Technician; Joseph Ponder of Russellville, Technical Certificate in Welding and Certificate of Proficiency in Pipe Welding; Tracey L. Race of Atkins, Technical Certificate in Practical Nursing; Amanda Renard of Russellville, Technical Certificate in Business; Brandie D. Spozio of London, Certificate of Proficiency in Early Childhood Development; Krystal D. Tackett of Dover, Associate of Applied Science in Retail Marketing; Clayton D. Titsworth of Pottsville, Technical Certificate in Automotive Collision Repair Technology; Joshua L. Treas of Russellville, Associate of General Studies and Technical Certificate in practical Nursing; Jennifer Warren of Atkins, Associate of Applied Science in Business Office Technology; Meri E. Webb of Atkins, Technical Certificate in Business; Jason A. Whitbey of Russellville, Associate of Applied Science in Retail Marketing; Beatrice White of Dover, Technical Certificate ion Practical Nursing; Jarrod Willfond of Atkins, Certificate of Proficiency in Pipe Welding; Twylia D. Woodall of Russellville, Certificate of Proficiency in Emergency Medical Technology; Jordan M. Worley of Russellville, Associate of Applied Science in Petroleum Technology

Pulaski County Residents: Ezri L. Davis of Little Rock, Technical Certificate in Welding and Certificate of Proficiency in Pipe Welding; Kaylie Phillips of North Little Rock, Associate of Arts in General Education; Christie Reddin of Jacksonville, Associate of Applied Science in Registered Nursing; James B. Stone of Little Rock, Technical Certificate and Certificate of Proficiency in Petroleum Technology

Saline County Resident: Daniel Carson of Benton, Associate of Applied Science in Petroleum Technology

Searcy County Residents: Halen D. Harris of Marshall, Associate of Applied Science and Technical Certificate in Surveying; Jonathan Jaeger of Leslie, Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Teresa M. Vickers of Harriet, Associate of Arts in Business

Van Buren County Residents: Shawna Andrews of Scotland, Associate of Applied Science in Registered Nursing; Timothy Boggs of Shirley, Certificate of Proficiency in Networking Technology; Jordan Bradford of Fairfield Bay, Associate of Arts in General Education; Shauna M. Bradford of Damascus, Associate of Applied Science in Registered Nursing; Mickey W. Bramlett of Shirley, Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Laura M. Breedlove of Clinton, Technical Certificate in Business; Sarah E. Burrows of Damascus, Technical Certificate in Practical Nursing; Amber D. Casley of Houston, Technical Certificate in Practical Nursing; Heather R. Edens of Clinton, Associate of Arts in Business; Sawyer Hall of Damascus, Technical Certificate in Automotive Collision Repair Technology; Billy Hensley of Shirley, Associate of Science in Liberal Arts and Associate of Applied Science in Registered Nursing; Aaron Howard of Clinton, Technical Certificate and Certificate of Proficiency in petroleum Technology; Justin Higgins of Clinton, Technical Certificate and Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Zachary Hutchins of Bee Branch, Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Joshua E. Lawson of Shirley, Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Shelly R. Norris of Clinton, Associate of Arts in General Education; Jeffery Pistole of Clinton, Associate of Arts in General Education; Wendy L. Shaw of Clinton, Associate of Applied Science in Retail Marketing; Dustin T. Smith of Clinton, Associate of Applied Science in Automotive Collision Repair Technology; John A. Torres of Fairfield Bay, Technical Certificate and Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Judy A. Vint of Greers Ferry, Technical Certificate and Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Wendy Wagner of Shirley, Associate of Applied Science in Accounting; Michael G. Williams of Damascus, Technical Certificate in Welding and Certificate of Proficiency in Pipe Welding; Jessica L. Woods of Choctaw, Associate of Arts in General Education

White County Resident: Kendall W. Chasteen of Judsonia, Technical Certificate and Certificate of Proficiency in Petroleum Technology; Christopher Cypert of Searcy, Associate of Applied Science in Petroleum Technology; Deborah M. Martin of Beebe, Associate of Science in Liberal Arts; Amanda Pearce of Enola, Associate of General Studies and Associate of Applied Science in Registered Nursing

Yell County Residents: Laurie A. Brand of Belleville, Certificate of Proficiency in Emergency Medical Technician; Magen R. Cunningham of Dardanelle, Certificate of Proficiency in Early Childhood Development; Rebecca Ellis of Ola, Associate of Applied Science in Registered Nursing; Jessica W. Lawhon of Dardanelle, Associate of General Studies and Technical Certificate in Practical Nursing; Matt K. Millard of Dardanelle, Certificate of General Studies; Matthew Sanchez of Dardanelle, Certificate of Proficiency in Welding; Lisa A. Simington of Plainview, Associate of Applied Science in Registered Nursing; Antonio H. Tamayo of Dardanelle, Technical Certificate in Automotive Collision repair Technology; Bridgett Wheeler of Danville, Associate of Applied Science in Accounting

Oklahoma Resident: Robert L. Priddy of Roland, OK, Certificate of Proficiency in Petroleum Technology

Comments

Popular posts from this blog

UACCM Announces Spring Commencement Plans

UACCM Alum Dedicates Career to Health Care Policy

A Note from the Chancellor: CARES Act Payments to Students